Regulamin Forum HP Fanfiction

Opowiadania nawiązujące do cyklu o Harrym Potterze i dyskusje o nich.

Moderator: Arthur Weasley

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran
Posty: 3071
Rejestracja: 24.08.07, 10:30

Regulamin Forum HP Fanfiction

Postautor: Arthur Weasley » 25.08.07, 00:39

REGULAMIN FORUM HP FANFICTION
wprowadzony przez grono moderatorskie 22 maja 2006 r.


1. Moderator ma rację, kiedy wypowiada się urzędowo w sprawach regulaminu i netykiety, co w korespondencji prywatnej poznaje się po oficjalnej formie listu i wyraźnej wzmiance, że pisze moderator, a na forum po użyciu koloru niebieskiego. A jeśli nie ma racji moderator, to ma ją grono moderatorskie.
1.1. W swoich działaniach moderatorzy kierują się niniejszym regulaminem. Moderator nie może skasować notki, ponieważ jego zdaniem pogląd autora notki jest bzdurny, a sam autor ogólnie męczący.
1.2. Wykładni regulaminu dokonują moderatorzy. To moderator ocenia, co jest, a co nie jest obelżywe, jaka erotyka jest miękka, a jaka twarda, czy pseudonim "Mindowe" jest nadmiernie podobny do "Minerwa" itp.
1.3. Kiedy moderator pisze kolorem czarnym, jest forumowiczem jak każdy inny. W tym przypadku oczywiście można z nim polemizować publicznie. Również utwory moderatorów można (a nawet należy) komentować tak samo jak utwory innych autorów.
1.4. Jeżeli moderator nie ma racji, można z nim podyskutować, wysyłając mu sowę, PM lub kontaktując się przez kominek. Jeżeli obie strony trwają przy swoim, można zwrócić się do pozostałych moderatorów. Natomiast nie należy prowadzić dyskusji z moderatorami publicznie, w szczególności
- kwestionować słuszności edycji lub skasowania notki (w tym przywracać samowolnie stanu poprzedniego)
- polemizować z pouczeniami moderatorów (czyli wpisami w treści notki kolorem niebieskim).

2. To jest forum służące do publikowania fanfiktów związanych ze światem Harry'ego Pottera oraz ich komentowania.
2.1. Utwory nie związane tematycznie ze światem HP oraz notki nie związane tematycznie z utworem, dla którego utworzono temat, z prawdopodobieństwem dążącym do 1 znikną bez wieści; te ostatnie, o ile dotyczyły zagadnień świata HP, mogą zostać przeniesione na sąsiednie forum Strefa Harry'ego Pottera.
2.2. Utwory poetyckie i muzyczne umieszcza się w tematach właściwych dla danego gatunku, a mianowicie:
Lepieje,
Limeryki,
Moskaliki,
Śpiewnik,
a pozostałe w Głupstewkach.
2.3. Forum służy do komentowania utworów, a nie do glanowania autorów. Toteż podnoszenie zarzutów, które zostały już zgłoszone, jest uważane za nietakt.

3. Za ubliżanie autorom, dyskutantom i osobom postronnym szlaban i minus 10 punktów, a prawdopodobnie także skasowanie notki. Dotyczy to w szczególności wypowiadania się o stanie umysłu autora lub dyskutanta.

4. Językiem Forum jest język polski w odmianie literackiej.
4.1. Język polski w odmianie literackiej posługuje się pismem alfabetycznym.W tekście literackim emotikony (mordki) i podobne im znaki nie mają racji bytu. W komentarzach dopuszcza się stosowanie emotikonów (mordek) nieruchomych w ilości od 1 do 3 zależnie od długości notki.
4.2. Na Forum publikuje się utwory pisane po polsku. Dopuszcza się obcojęzyczne cytaty poetyckie, zaklęcia, przekleństwa i wypowiedzi osób posługujących się innym językiem niż ogólnie używany przez bohaterów danego utworu.
4.3. Oczywiście w dialogach na miejscu jest język potoczny, niemniej jednak ma to być język polski, przy czym wulgaryzmy są dopuszczalne w sytuacjach wyraźnie uzasadnionych fabułą. Jeśli autor ma wątpliwości, czy może sobie pozwolić na ich użycie, proszony jest o zwrócenie się do moderatora.
4.4. Komentarze należy pisać po polsku. Wypowiedzi, w tym teksty literackie, w językach obcych należy tłumaczyć na język polski (nie dotyczy to zwrotów powszechnie znanych, np. a propos, paszoł won, nullum crimen sine lege, Hände hoch czy aj waj, giewałt). Jeśliby ktoś o tym zapomniał, moderator zwróci się do niego z uprzejmą prośbą, którą należy spełnić. Nie ma znaczenia, jaki to jest język. Najwięcej osób na świecie mówi po chińsku.

5. Zamieszczane sądy należy uzasadniać, a przynajmniej rozwijać. Jeżeli utwór się podobał - opisać zalety, które na to wpłynęły. Jeżeli się nie podobał - napisać, co się konkretnie nie podoba i dlaczego. To jest forum literackie, zatem zabiera się głos, jeśli chce się powiedzieć coś nowego o komentowanym utworze. Blogowa etykieta, nakazująca raczej napisać zdawkowe trzy słowa niż nic, nie ma tutaj zastosowania – to właśnie napisanie zdawkowych trzech słów jest uważane za nietakt.

6. Do korespondencji 1:1 służy opcja "Prywatna wiadomość". Dotyczy to w szczególności pytania, czy i kiedy będzie następna część. Nie należy zawracać forumowiczom głowy tym, co dwie osoby mają do powiedzenia sobie nawzajem.

7. Stanowczo doradza się logowanie. Opcja "Gość" jest raczej na wyjątkowe okazje.
7.1. Pseudonim (nick) nie może być identyczny ani nazbyt podobny do już tu występujących ani wskazywać na postać, od której już ktoś przybrał pseudonim. Na przykład jeżeli jest "Ariel", to nie powinien się pojawiać pseudonim "Arial", a skoro jest tu Arthur Weasley, to nie może się pojawić Arthur W. ani A.Weasley.
7.2. Jeśli ktoś uważa, że z uwagi na swój dorobek pod nickiem używanym dotąd w innym miejscu TwójNetu zasługuje na szczególne traktowanie – patrz ostatni punkt regulaminu.

8. Na Forum nie publikuje się utworów zawierających treści pornograficzne (dopuszcza się miękką erotykę, o ile nie stanowi ona głównej treści utworu) i wątki homoseksualne związane z osobami głównych bohaterów utworu lub postaci kanonicznych. Stanowczo doradzamy też umiar w opisywaniu przemocy.

9. Dla zamieszczających cudze utwory jako własne mamy specjalny kominek z bezpośrednim łączem do Azkabanu.

10. Moderatorzy mogą dla słusznej i rozumnej przyczyny odstąpić od stosowania do danej osoby lub danej notki poszczególnych wymagań regulaminu. Jeśli więc ktoś uważa, że zasługuje na wyjątkowe potraktowanie, może zwrócić się do moderatorów i jeśli jednomyślnie uznają, że przyczyna jest słuszna i rozumna, zostanie wyjątkowo potraktowany.
Znam tylko jeden naród na tyle głupi, że pozwolil sobie wmówić, iż jego historia to jedna wielka klęska, nieudacznictwo i wstyd.
(Rafał A. Ziemkiewicz, Cudzego nie znacie)

Wróć do „HP Fanfiction”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron