Z różdżką do kościoła - paulini zapraszają

Rozmowy o oryginalnym cyklu powieściowym o Harrym Potterze.

Moderator: Arthur Weasley

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran
Posty: 3071
Rejestracja: 24.08.07, 10:30

Z różdżką do kościoła - paulini zapraszają

Postautor: Arthur Weasley » 05.08.11, 09:09

Gość Niedzielny donosi:

W sadze J.K.Rowling o Harrym Potterze można odnaleźć ślady nauczania świętego Pawła - to teza artykułu, opublikowanego w wydawanym przez paulinów włoskim piśmie "Jesus". Autor tekstu proponuje duchową i teologiczną interpretację słynnej serii.
Na łamach miesięcznika teolog Brunetto Salvarani zwraca uwagę na takie wątki, jak rola magii i okultyzmu, podział na dobro i na zło, przeznaczenie, relacja między odwagą a strachem.
Za najważniejszy motyw wszystkich tomów o Harrym Potterze uważa zaś walkę miłości ze śmiercią, przedstawioną jako konflikt między "mefistofelicznym Voldemortem i nieśmiałym Harrym".
"Miłość-agape zdolna jest pokonać śmierć-thanatos i popycha tego brytyjskiego młodzieńca do odrzucenia egocentrycznego rozumienia życia, by dążyć do wizji otwartej, altruistycznej, wspólnotowej" - podkreśla włoski teolog.
"Nawet fantasy może okazać się dobrym pretekstem, by sięgnąć po to, co najlepsze u świętego Pawła" - konkluduje autor tekstu na łamach katolickiego pisma.


stąd
Znam tylko jeden naród na tyle głupi, że pozwolil sobie wmówić, iż jego historia to jedna wielka klęska, nieudacznictwo i wstyd.
(Rafał A. Ziemkiewicz, Cudzego nie znacie)

Wróć do „Strefa HP - dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron