Regulamin Strefy

Rozmowy o oryginalnym cyklu powieściowym o Harrym Potterze.

Moderator: Arthur Weasley

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran
Posty: 3071
Rejestracja: 24.08.07, 10:30

Regulamin Strefy

Postautor: Arthur Weasley » 28.08.07, 20:32

Forum jest kontynuacją forum Strefa Harry'ego Pottera i jako takie działa na tych samych zasadach. Oto one.

Mocą wspólnej decyzji grona moderatorów Strefy wprowadza się regulamin.
Wprawdzie Regulamin TwójNetu daje moderatorom prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku oraz usuwania bądź modyfikowania wpisów bez podania przyczyny, jednakże moderatorzy Strefy nie pragną nieograniczonej władzy. Zasadniczo przestrzeganie niniejszego regulaminu jest warunkiem koniecznym i wystarczającym pozostawienia notki i jej autora w spokoju.
Pisać należy.
MO


1. Moderator ma rację, kiedy wypowiada się ex cathedra w sprawach regulaminu i netykiety, co w korespondencji prywatnej poznaje się po oficjalnej formie listu, a na forum po użyciu koloru niebieskiego. A jeśli nie moderator, to w każdym razie ma rację grono moderatorskie.
1.1. W swoich działaniach moderatorzy kierują się niniejszym regulaminem. Moderator nie może skasować notki, ponieważ jego zdaniem pogląd autora notki jest bzdurny, a sam autor ogólnie męczący.
1.2. Wykładni regulaminu dokonują moderatorzy. To moderator ocenia, co jest, a co nie jest obelżywe, jaka erotyka jest miękka, a jaka twarda, czy pseudonim "Mindowe" jest nadmiernie podobny do "Minerwa" itp.
1.3. Kiedy moderator pisze kolorem czarnym, jest forumowiczem jak każdy inny, który uczestniczy w dyskusji literackiej. W tym przypadku z jego poglądami można dyskutować tak samo jak w przypadku poglądów innych osób.
1.4. Jeżeli moderator nie ma racji, możesz z nim podyskutować, wysyłając mu sowę, PM lub kontaktując się przez kominek. Jeżeli obie strony trwają przy swoim, zwróć się do pozostałych moderatorów. Natomiast nie należy prowadzić dyskusji z moderatorami publicznie, w szczególności na Forum:
- kwestionować słuszności edycji lub skasowania notki (w tym przywracać samowolnie stanu poprzedniego)
- polemizować z pouczeniami moderatorów.

2. To jest forum służące do dyskusji o cyklu powieściowym o Harrym Potterze oraz zjawiskach z tym cyklem związanych.
2.1. Wypowiedzi nie związane tematycznie ze światem HP, jako też nie dotyczące tematu, przy którym zostaną umieszczone, z prawdopodobieństwem dążącym do 1 znikną bez wieści.
2.2. Notki dotyczące innych zagadnień potterowskich niż to wynika z tytułu wątku bywają wydzielane w osobne wątki lub przenoszone do odpowiedniego wątku.

3. Za ubliżanie przedmówcom i osobom postronnym szlaban i minus 10 punktów, a prawdopodobnie także skasowanie notki. Dotyczy to w szczególności wypowiadania się o stanie umysłu przedmówcy.

4. Językiem Forum jest język polski w odmianie literackiej.
4.1. Język polski w odmianie literackiej posługuje się pismem alfabetycznym. Toteż zaleca się jak najdalej posunięty umiar w stosowaniu emotikonów (mordek).
4.2. Należy pisać po polsku. Wypowiedzi, w tym cytaty, w językach obcych należy tłumaczyć na język polski (nie dotyczy to zwrotów powszechnie znanych, np. a propos, paszoł won, nullum crimen sine lege, Hände hoch czy aj waj, giewałt). Jeśliby ktoś o tym zapomniał, moderator zwróci się do niego z uprzejmą prośbą, którą należy spełnić. Nie ma znaczenia, jaki to jest język. Najwięcej osób na świecie mówi po chińsku.

5. Zamieszczane sądy należy uzasadniać, a przynajmniej rozwijać. Notki w stylu "Crabbe jest cool", "Harry Potter yes the best" albo „Harry ożeni się z Hermioną bo jestem tego pewna” będą kasowane bez ostrzeżenia. Podobnie notki w stylu „zaczepiste forum koffam was”. To jest forum dyskusyjne, zatem zabiera się głos, jeśli chce się coś wnieść do dyskusji. Blogowa etykieta, nakazująca raczej napisać zdawkowe trzy słowa niż nic, nie ma tutaj zastosowania – to właśnie napisanie zdawkowych trzech słów jest uważane za nietakt.

6. Do korespondencji 1:1 służy opcja "Prywatna wiadomość". Nie należy zawracać forumowiczom głowy tym, co dwie osoby mają do powiedzenia sobie nawzajem.

7. Stanowczo doradza się logowanie. Opcja "Gość" jest raczej na wyjątkowe okazje.
7.1. Pseudonim (nick) nie może być identyczny ani nazbyt podobny do już tu występujących ani wskazywać na postać, od której już ktoś przybrał pseudonim. Na przykład jeżeli jest "Ariel", to nie powinien się pojawiać pseudonim "Arial", a skoro jest tu Arthur Weasley, to nie może się pojawić Arthur W. ani A.Weasley.
7.2. Jeśli ktoś uważa, że z uwagi na swój dorobek pod nickiem używanym dotąd w innym miejscu TwójNetu zasługuje na szczególne traktowanie – patrz ostatni punkt regulaminu.

8. Moderatorzy mogą dla słusznej i rozumnej przyczyny odstąpić od stosowania do danej osoby lub danej notki poszczególnych wymagań regulaminu. Jeśli więc ktoś uważa, że zasługuje na wyjątkowe potraktowanie, może zwrócić się do moderatorów i jeśli oni jednomyślnie uznają, że przyczyna jest słuszna i rozumna, zostanie wyjątkowo potraktowany.
Ostatnio zmieniony 28.08.07, 23:09 przez Arthur Weasley, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Literówki.
Znam tylko jeden naród na tyle głupi, że pozwolil sobie wmówić, iż jego historia to jedna wielka klęska, nieudacznictwo i wstyd.
(Rafał A. Ziemkiewicz, Cudzego nie znacie)

Wróć do „Strefa HP - dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron