Zachód niewart zachodu

Forum dla ludzi lubiących czytać dobrą literaturę i rozmawiać na jej temat. Recenzje, zapowiedzi, opinie są jak najbardziej na miejscu. Także Ci, którzy lubią od czasu do czasu pobawić się z gramatyką czy ortografią niech czują się zaproszeni do dyskusji.

Moderator: Malwina

Awatar użytkownika
agnieszka3201
Zaawansowany
Posty: 272
Rejestracja: 30.05.12, 17:58

Zachód niewart zachodu

Postautor: agnieszka3201 » 30.03.15, 11:36

Zachód niewart zachodu” Eweliny Malinowskiej, to swego rodzaju literatura ku pokrzepieniu serc. Polskich serc, bijących mocno z tęsknoty za lepszym światem Europy Zachodniej i jednocześnie zamkniętych w kapsule kompleksów wobec tego świata.

Autorka w lekki sposób próbuje nam pokazać, że daliśmy się wmanipulować w wizję polskiej zaściankowości i poczucia bycia gorszymi obywatelami zachodniego świata. To prawda, że Zachód ma swoje dobre strony, które możemy powielać, ale nie może to się odbywać kosztem redukcji naszych dobrych cech.
ecf66ca1a815_large.jpg
ecf66ca1a815_large.jpg (14.93 KiB) Przejrzano 2649 razy

Kraje Europy Zachodniej stawiane są nam od dawna za wzór. Przyjeżdżając do Polski często słyszę opinie typu: Polska to ciemnota, w porównaniu do Zachodu jesteśmy jeszcze bardzo zacofani. Sporo możemy się nauczyć od krajów Zachodu, co nie oznacza, że wszystko, co zachodnie, jest godne naśladowania. Zamiast nieustannie porównywać się z Zachodem, powinniśmy obrać własną drogę rozwoju i konsekwentnie nią podążać w odpowiednim dla nas tempie. Bycie w Europie nie polega na zlaniu się z nią, polega na byciu częścią pewnej całości, przy jednoczesnym zachowaniu swoich własnych, odrębnych wartości i cech narodowych. Jesteśmy Europejczykami, stąd powinniśmy uczyć się tolerancji oraz brać dobre wzorce od innych. Ale jesteśmy także Polakami, dlatego, zamiast wiecznie przeklinać nasz kraj, zacznijmy darzyć Polskę i siebie nawzajem szacunkiem. Przestańmy wyszukiwać wad w polskim społeczeństwie. Sami bądźmy zmianą, jaką chcemy zobaczyć, bądźmy człowiekiem, jakiego chcemy spotkać – pisze Ewelina Malinowska.
Swoje konkluzje opiera na analizie codziennego życia młodych Brytyjczyków, ich potencjału intelektualnego, pragnień ale i kondycji służby zdrowia, transportu publicznego innych elementów brytyjskiej codzienności. Bardzo ciekawa książka.
poczytajka :)

Wróć do „Dobra Książka - polecanki i dyskusje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron