Zajrzyj tu, nim zaczniesz dyskusje... :)

Forum o najpopularniejszych anime ostatnich lat, ale i o klasyce. Znajdziesz tu wiele ciekawostek dotyczących rewelacyjnych serii, a jeśli chcesz się czegoś o nich dowiedzieć - zapytaj! Tu także znajdziesz wszystko co dotyczy japońskich filmów i kultury. Znajdziesz tu linki, dyskusje, recencje, zapowiedzi. Forum dawniej znane było jako "Dragon Ball i Okolice".

Moderatorzy: Nook, Tufturek

Awatar użytkownika
Tufturek
Zaawansowany
Posty: 707
Rejestracja: 25.08.07, 22:00
Lokalizacja: Outside Reality
Kontaktowanie:

Zajrzyj tu, nim zaczniesz dyskusje... :)

Postautor: Tufturek » 26.08.07, 10:04

DROGOWSKAZ DLA ZAGUBIONYCH

Witaj, drogi wędrowcze. Zawitałeś na Forum Mangi i Anime, lecz nim zadasz jakiekolwiek pytanie, prosimy o poświęcenie kilku chwil na przeczytanie poniższego zbiorku zasad tu panujących. Z góry dziękujemy i życzymy przyjemnych dyskusji.

---

UWAGA!

Obecnie istnieje następujący podział forum:

- Forum Mangi i Anime, służy do dyskusji ogólnych, związanych z - jak nazwa wskazuje - filmami dokumentalnymi i narciarstwem :cheess:

- SubForum 'Fanowskie Sprawy' - jest forum w którym omawiamy sprawy związane z FanFiction, oraz inną, szeroko rozumianą twórczością fanów mangi i anime

---

ZASADY

• To od ciebie zależy, czy dobrze się bawimy. To miejsce służy rozrywce i zabawie, a zatem lepiej się odpręż. Jesteśmy wszyscy przyjaźnie nastawieni i łatwo śmiejemy się z siebie samych i innych. Nawet wtedy, gdy wpadamy w poważny ton, na przykład redagując ten dokument.

• Przestrzegaj prawa Godwina. [Patrz dół]

• Bądź uprzejmy. Jak we wszystkich sytuacjach międzyludzkich, uprzejmość jest zawsze pożądana, a często bardzo skuteczna.

• NIE PISZ CAŁEJ SWOJEJ WYPOWIEDZI DUŻYMI LITERAMI. Taki tekst trudno się czyta i sprawia wrażenie jakbyś krzyczał. Krótki łańcuch dużych liter, bądź jeden wykrzyknik WYSTARCZY, by podkreślić istotny argument. Używaj dużych liter i znaków interpunkcyjnych zgodnie z przyjętymi regułami.

• Przestrzegaj zasad gramatyki i ortografii. Chodzi tu o wymianę poglądów, a źle napisane teksty są niezrozumiałe. Jeśli twoja wypowiedź jest na tyle ważna, że należy ją spisać, to jest dostatecznie ważna, by spisać ją poprawnie. Daj nam ideę wymagająca przemyślenia, a nie kryptogram.

• Wybaczaj innym błędy gramatyczne i ortograficzne. Nie wszyscy umieją dobrze pisać na komputerze.

• Przeczytaj wypowiedź przed jej wysłaniem i zastanów się nad swoją reakcją, gdyby napisał ją ktoś inny. Czy jest przekonująca? Wroga? Bezładna? Zawsze warto poświęcić czas na to, by wypowiedź była jaśniejsza i bardziej przekonująca.

• Dziel swą wypowiedź na akapity zgodnie z logiką wywodu. Używaj zdań rozsądnej długości. Nie używaj podwójnych spacji, by wypełnić miejsce. I tak dalej.

• Unikaj gniewnych wybuchów na forum publicznym. Jeśli musisz wybuchać, najpierw nieco ostygnij, by twoja wypowiedź była konstruktywna. Posty pisane pod wpływem nagłego impulsy zwykle tylko pogarszają sytuacje, a ich autorzy często żałują, że je wysłali. Jeśli zamierzasz kogoś zranić, zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Może lepiej w takich sytuacjach napisać prywatny post.

• Cięte dowcipy są często uważane za sarkazm. Jeśli nie chcesz być sarkastyczny, powiedz wprost. Być może sam nie wiesz, że twoje słowa brzmią sarkastycznie.

• Kontakty na forum są równie bezpośrednie jak w rozmowie, ale nie towarzyszy im komunikat pozawerbalny. W Internecie stosuj różne symbole, wyrażające grymasy, wzruszenia ramionami itd. Są ich setki, niektóre są rozpowszechnione, inne rzadkie, wszystkie mają służyć przekazaniu niuansów wypowiedzi. Używaj ich bardzo oszczędnie, gdyż inaczej nie będą efektywne.

• Przestrzegaj dobrych manier. Upewnij się, że znasz przebieg dyskusji, nim wyrazisz swoją opinię. Trzymaj się tematu, a dygresje ogranicz do minimum. Jeśli chcesz zmienić temat, zacznij nową dyskusję.

• Jeśli o coś prosisz, nie zapominaj dać "poproszę". Jeśli ktoś ci pomoże, nie zaszkodzi podziękować. To wydaje się oczywiste, ale jest rzeczą zaskakującą, jak często ludzie zapominają o manierach obowiązujących w rzeczywistym świecie, gdy tylko wejdą w wirtualny świat. Takie proste uprzejmości bardzo pomagają w zdobyciu poparcia.

•Nie oczekuj natychmiastowej odpowiedzi. Brak odpowiedzi nie oznacza, że ktoś cię ignoruje. Ludzie zaglądają na forum nieregularnie i często brakuje im czasu (lub chęci). Jeśli nikt nie odpowiada, prawdopodobnie wszyscy się zgadzają lub nie interesuje ich temat. To zdarza się każdemu i nie jest powodem do obrazy. Spróbuj zmienić temat.

DOBRE RADY

- Bądź sobą, mów prawdę, słuchaj i myśl, a wszystko będzie dobrze
- Nie przekonuj ludzi, że są głupi, niewykształceni, boją się wiedzy itd., tylko dlatego, że mają inny punkt widzenia. Większość ludzi głosi pewnie przekonania z powodów, które wymagają zbadania i przemyślenia. Szanuj je, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz.
- Przygotuj się do wypowiedzi na dany temat. Przeczytaj całą dyskusję, nim wyrazisz swoją opinię. Nie bierz niczego osobiście. Nie dołączaj się, byle tylko się wypowiedzieć.
- Nie bój się starać. Jeśli zaczniesz obrażać ludzi, ktoś ci powie, byś przestał. Nie ma nic złego w zmianie stanowiska. Wyjaśnij, dlaczego je zmieniłeś - inni chcieliby wiedzieć.

OSTRZEŻENIE!

Nie zmieniaj niczego w swoim życiu na podstawie kontaktów internetowych. Nie ma tragedii, jeśli nie zgadzasz się z innymi, popełniłeś błąd lub straciłeś twarz. Każdy ma swoje poglądy i osobliwe cechy charakteru. Znamy ludzi którzy rzucili pracę z powodu rzekomych porażek towarzyskich w kontaktach elektronicznych. To nonsens!
Jeśli znalazłeś się w kłopotliwej sytuacji, jakoś to przeżyjesz i twoje kontakty się wzbogacą. Inni będą cię szanować za uczciwość. W ostateczności możesz zawsze zmienić pseudonim :bleh:

* Prawdo GODWINA (nie Godvila :bleh: )
Im dłużej trwa dyskusja na forum, tym bardziej jest prawdopodobne, że dojdzie do awantury i porównania z hitlerowcami, komunistami itp. Z biegiem czasu prawdopodobieństwo zbliża się do jedynki.
Wiele grup przestrzega reguły, że gdy do tego dojdzie dyskusja zostaje przerwana, a ten, kto wspomniał o hitlerowcach, komunistach, al-kaidzie, automatycznie przegrywa. To tak zwane prawo Godwina.
Prawo Godwina gwarantuje istnienie górnej granicy czasu trwania dyskusji. Powszechnie przyjmuje się kodycyl, zgodnie z którym celowe wykorzystanie prawa Godwina do przerwania dyskusji nie powoduje zamierzone skutku.
Outside Reality -> http://outsidereality.pl

Wróć do „Forum Mangi i Anime”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości