KINO SKANDYNAWSKIE

Forum poświęcone szeroko rozumianej sztuce filmowej i telewizyjnej. Ulubione filmy, programy, recenzje, zapowiedzi.

Moderatorzy: Livia, Otol, Simon

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

KINO SKANDYNAWSKIE

Postautor: Anihilator » 13.01.10, 13:12

Lista opisywanych filmów produkcji szwedzkiej w tym temacie:

1. Ondskan (Zło)
2. Så som i himmelen (Jak w niebie)
3. Fucking Åmål
4. Låt den rätte komma in (Pozwól mi wejść)
5. Strandvaskaren (Duch Topielca)
6. Exit
7. Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Män som hatar kvinnor)
8. Millennium 2: Dziewczyna, która igrała z ogniem (Flickan som lekte med elden, Millennium part 2)
9. Millennium 3: Zamek z piasku, który runął (Luftslottet som sprängdes) - Szwecja 2009 r.

Finlandia:

1. Filth (Sauna)
2. Dark Floors

Norwegia:

1. Den Brysomme mannen (Kłopotliwy człowiek)
2. Fritt Vilt (Hotel zła)
3. Fritt Vilt II
4. Villmark
5. Rovdyr (Manhunt - Polowanie)
6. Skjult (Ukryty)

Dania:

1. Adams æbler (Jabłka Adama)
2. Kollegiet (Room 205)
3. Vikaren (The substitute)
4. Antychryst
5. Tuż po weselu (Efter brylluppet / After the Wedding)

Ondskan (ZŁO)

reżyseria: Mikael Håfström

Obrazek

Wspaniały i poruszający dramat nominowany w 2004 roku do Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Głównym bohaterem jest 16 letni Erik Ponti (Andreas Wilson) - agresywny młody człowiek stwarzający problemy w szkole. Jego dom też nie stanowi "oazy spokoju". Ojciec za najmniejsze przewinienie wymierza mu surowe kary, a matka nie potrafiąc przeciwstawić się tej sytuacji biernie się temu przygląda (cierpiąc skrycie).
Matka sprzedaje wszystkie kosztowności i podejmuje decyzję o wysłaniu syna do elitarnej akademii Stjärnsberg. Niestety prawdziwe ZŁO dopiero nadejdzie...

Polecam wszystkim ten obraz jako jeden z lepszych szwedzkich filmów. Jest on dobrym wstępem do zapoznania się z kinematografią naszych północnych sąsiadów :)

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20.04.10, 06:40 przez Anihilator, łącznie zmieniany 15 razy.

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Re: >>SZWEDZKIE FILMY<<

Postautor: Anihilator » 13.01.10, 13:30

Så som i himmelen (JAK W NIEBIE)

reż. Kay Pollak

Obrazek

Perełką kina szwedzkiego jest z pewnością ten właśnie obraz poruszający wiele istotnych tematów naszej codziennej egzystencji. Także nominowany do Oskara w 2005 roku.

Film opowiada historię sławnego i cenionego na świecie kompozytora Daniela Daréus, który po ciężkim zawale serca porzuca dalszą karierę i postanawia wrócić do swojej rodzinnej wioski. W dzieciństwie przeżywał tam gehennę od strony szkolnych kolegów. Teraz powraca ze zmienionym nazwiskiem i bagażem życiowych doświadczeń...
Kupuje starą szkołę i tu postanawia spędzić resztę życia izolując się od społeczeństwa.
Jego plany zmieniają się w chwili zapoznania z mieszkańcami i otrzymaniem propozycji od miejscowego pastora na poprowadzenie chóru. Po długim namyśle przyjmuje propozycję i zostaje kantorem.
Członkowie chóru to bardzo wyraziste postacie z trudnymi często problemami. Lekcje muzyki i osobowość Daniela wywierają ogromny wpływ na chórzystów...

Wspaniały, glęboki i wzruszający film z przepiękną muzyką! Must see!!!

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Bugatti
Weteran

Postautor: Bugatti » 13.01.10, 13:36

Ja tez polecam film 'Ondskan' na podstawie ksiazki bardzo znanego tu pisarza, Jana Guillou, mlodzierz szkolna, o ile sie nie myle obowiazkowo musiala zobaczyc ten film :ok:
"I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best."

-Oscar Wilde-

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 13.01.10, 13:56

Fucking Åmål (Fucking Amal)

reż. Lukas Moodysson

Obrazek

Na uwagę zasługuje świetna gra aktorska młodych szwedzkich aktorek odtwarzających główne role.
Film kierowany głównie do młodego pokolenia ale także, a może zwłaszcza do ich rodziców. Porusza problemy dojrzewania.
W małym sennym wręcz miasteczku Amal życie toczy się powoli. Główną bohaterką jest Agnes, która jest raczej typem samotnika odtrąconym i wyśmiewanym przez szkolne środowisko. Wszystkie swoje tajemnice skrywa w pamiętniku, który prowadzi i zapisuje w komputerowym programie. Skrycie kocha inną dziewczynę o imieniu Elin. Ta z kolei jest uważana za lokalną piękność, a jednocześnie dziewczynę łatwą do zdobycia.
Na urodzinach Agnes zjawia się Elin razem z siostrą. Siostra Elin odczytuje tajemne zapiski w komputerze Agnes i wpada na "diabelski" pomysł...

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 13.01.10, 15:21

Låt den rätte komma in (POZWÓL MI WEJŚĆ)

reż. Tomas Alfredson

Obrazek

Zdobywca między innymi Satura na zeszłorocznej gali Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii "najlepszy film zagraniczny", a także uznany za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2008 roku przez Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.

Film jest swoistym "teatrem" dwójki młodych ludzi - spokojnego i wrażliwego chłopca o imieniu Oskar, którego prześladują szkolni koledzy, a także interesujacej młodej damy - Eli, która wyróżnia się nieprzeciętną w Szwecji urodą (ciemne loki i blada cera). Eli jest nietuzinkową postacią, która wychodzi na dwór jedynie nocą i nie marznie na zimnie. Losy tej dwójki splatają się na blokowym podwórku. Wkrótce Oskar pozna przerażającą prawdę o swojej przyjaciółce...

Nie jest to typowy horror, a raczej dramat z jego elementami. Ciewawy film i godny polecenia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 13.01.10, 15:45

Strandvaskaren (DUCH TOPIELCA)

reż. Mikael Håfström - ten od Ondskan i 1408 :)

Obrazek

Reżyser tworząc ten obraz inspirował się starymi norweskimi mitami. Strandvaskaren jest typowym slasherem opowiadającym historię pewnej elitarnej szwedzkiej szkoły.
Film otwiera scena samobójstwa jednej z uczennic. Rok po tym wydarzeniu inna z uczennic (Sara) przygotowuje pracę dotyczacą historii owej szkoły i w trakcie przygotowań odkrywa budzącą grozę mroczną przeszłość tego budynku. Okzauje się, że sto lat wcześniej pewien mieszkający w okolicy szaleniec zamordował trójkę uczniów, a sam utopił się w pobliskim akwenie (ciała nigdy nie odnaleziono). Równo 100 lat po tym wydarzeniu szkołą wstrząsają kolejne tragedie...

Osobiście nie przepadam za tym gatunkiem filmowym, a raczej jego odmianą ale warto zobaczyć jako ciekawostkę (slasher w wykonaniu szwedzkim). Całkiem fajnie się ogląda :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Livia
Boska Cesarzowa
Kontaktowanie:

Postautor: Livia » 15.01.10, 14:33

odpowiadam :wisienka:

1. Ondskan (Zło)
tak, to jeden z najlepszych filmów ostatnich czasów kina szwedzkiego
zdecydowanie lepszy niż książka, bo pisarz z niego żaden :fiufiu:

nie widziałam :cheess:

3. Fucking Åmål
przereklamowany, fabuła "trendy" stąd zainteresowanie filmem, na mnie wrażenia nie zrobił
przeciętny gniot

4. Låt den rätte komma in (Pozwól mi wejść)

5. Strandvaskaren (Duch Topielca)
"I am not young enough to know everything"
:wisienka:Obłokowe Emotki

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 16.01.10, 10:33

Livia pisze:odpowiadam :wisienka:

Możesz nadrobić zaległości już we wtorek 19 stycznia (puszczają :oooo: w TVP 2 o godzinie 2:10)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 16.01.10, 11:00

Ze szwedzkich seriali warto zwrócić uwagę na ciekawe kryminalne przygody tytułowego Wallandera.

Livia - możesz tu dopisać swoje szwedzkie propozycje filmowe?! :)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 12:45

Nie chciałabym zakładać oddzielnego tematu na norweskie, duńskie i fińskie produkcje - tak więc zmieniam nazwę na "KINO SKANDYNAWSKIE" :)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Re: >>KINO SKANDYNAWSKIE<<

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 13:05

Z fińskich produkcji mogę polecić dwa filmy.

Pierwszy z nich to Sauna, a drugi Dark Floors.

Filth (Sauna)

Obrazek

reż. Antti-Jussi Annila

Główni bohaterowie filmu - Erik i Knut, otrzymują zadanie wydzielenia granicy państwa pomiędzy Finlandią a Rosją. Niestety targani wyrzutami sumienia (jeden ma na koncie liczne mordy, a drugi zamknięcie dziewczyny i pozostawienie jej na pewną śmierć) zaczynają popadać w obłęd. Przemierzają bagienne i wyludnione tereny Finladii gdzie ukazuje się duch wspomnianej dziewczyny. Jedynym ratunkiem wydaje się być oczyszczająca wizyta w tytułowej saunie, która według fińskich wierzeń powinna uwolnić ich od grzechów przeszłości?!

Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych fińskich obrazów i horrorów w ogóle. Klimat niespotykany i bardzo mroczny. Fabuła nietuzinkowa i wciągająca. Wspaniała gra aktorska.
Polecam zwłaszcza Simonowi jeżeli jeszcze nie widział?! ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 13:21

Dark Floors: The Lordi Motion Picture (Dark Floors)

Obrazek

reż. Pete Riski

Pozycja obowiązkowa dla fanów Lordi :D
Może faktycznie nie jest to film najwyższych lotów ale do gniotów bym go nie zaliczyła. Czasu spędzononego w trakcie seansu nie zaliczam do straconego. Podobał mi się klimat i fabuła. Było kilka luk ale można przymknąć oko.
Warto zwrócić uwagę na tą pozycję i samemu ocenić.

Film opowiada o dziewczynce cierpiącej na autyzm i jej ojcu walczącym o jej życie. Gdy stan zdrowia Sarah ulega pogorszeniu ojciec postanawia przenieść ją do innej placówki medycznej. Niestety okazuje się to niemożliwe ze wzgledu na awarię windy i dalsze wydarzenia...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 16:47

czas na Norwegię i ich kino :)

Obejrzałam 5 filmów produkcji norweskiej z czego 4 to horrory :D Zacznę może od tego piatego?! ;)

Den Brysomme mannen (Kłopotliwy człowiek)

Obrazek

reż. Jens Lien

To specyficzna pozycja dla miłośników czarnego humoru. Fantastyczny film, który dla mnie jest arcydziełem mistrzowsko zagranym.

Ponieważ znalazłam na Filmwebie doskonały opis fabuły to pozwolę sobie go tutaj zacytować:

"Nikt tak dobrze nie opowiada o życiu człowieka jak Skandynawowie. Tylko oni potrafią połączyć absurdalny humor z inteligentnymi i bezbłędnymi diagnozami dnia codziennego, oddając całą prostotę, a jednocześnie wszystkie komplikacje ludzkiej egzystencji. Nie wierzycie? Obejrzyjcie zatem "Kłopotliwego człowieka", a sami się przekonacie.

Andreasa, głównego bohatera filmu Jensa Liena, poznajemy kiedy w akcie desperacji próbuje rzucić się pod pociąg. Na pustej stacji jest tylko on i para, która zapamiętale, aczkolwiek nazbyt mechanicznie obdarowuje się pocałunkami. W tym działaniu nie ma żadnej pasji, uczucia. Niczym psy Pawłowa powtarzają po prostu wyuczone czynności, bo przecież o byciu parą świadczą takie zachowania jak choćby pocałunki.

Cóż to za miejsce, gdzie jedynym przejawem emocji jest próba samobójcza? Tego nigdy się nie dowiemy. Andreas pojawił się w mieście dosłownie znikąd. Po prostu pewnego dnia został wysadzony ze zdezelowanego autobusu na środku pustkowia. Nie dowiemy się też kim jest Andreas, jaka jest jego biografia, ani nawet tego, czy on jeszcze w ogóle żyje. W mieście bowiem nie ma śmierci, nie ma chorób ani wypadków. Ucięty palec magicznie odrasta, nadziany na metalowy płot mężczyzna następnego dnia jest zdrów jak ryba. W tym świecie wszyscy są uśmiechnięci, mają pracę i domy, które wciąż urządzają, przemeblowują lub remontują. Wszędzie jest czysto, schludnie i przyjemnie. Wszystko przychodzi bez wysiłku: praca, seks, pieniądze, związek. Nowa kochanka jest równie dostępna co wazon do salonu. Nic tylko brać i cieszyć się.

Brzmi to jak raj. Jeśli jest nim jednak w rzeczywistości, to jest to raj wymyślony przez kierowników wielkich międzynarodowych korporacji, którzy szczęście swoich pracowników sprowadzają do posiadania dóbr materialnych. I jak na porządną korporację przystało, za przywileje trzeba płacić. Tu ceną jest brak emocji i zmysłowych doznań. Chcesz mieć wannę w salonie? Nie ma sprawy! Spróbuj jednak sobie zażyczyć czekolady mającej smak lub zapach. To okaże się niemożliwe. Jeśli jednak ktoś byłby na tyle głupi, by walczyć o prawo do odczuwania, to pod ręką są zawsze czujne i dyskretne służby porządkowe, które delikwenta sprowadzą do pionu.

"Kłopotliwy człowiek" to rewelacyjna czarna komedia, którą z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim fanom północnego humoru. Lien wykorzystuje znane antyutopijne chwyty, jak choćby z "1984" czy "Miasteczko Pleasantville", by stworzyć przedziwny, intrygujący, absurdalny świat rodem z telewizyjnych reklam. W świecie reklamy wszyscy są zawsze uśmiechnięci i szczęśliwi. Radość zapewnia im sosnowy zapach płynu do spłukiwania toalet, a w ekstazę wprowadza najnowszy zestaw wypoczynkowy. Twórcy reklamówek przekonują nas, że to właśnie taki styl życia powinniśmy prowadzić. Wystarczy tylko kupować, kupować, kupować, a wszystkie problemy znikną. Reżyser wyraźnie pokazuje, że jest to iluzja i do tego bardzo niebezpieczna.

Zanim następnym razem sięgniesz drogi widzu po kawę, zastanów się, czy rzeczywiście jej zapach przyciągający kochanków jest tym, co przyniesie ci szczęście. "Kłopotliwy człowiek" prowokuje do spojrzenia na współczesny, materialistyczny do cna świat z nowej perspektywy. Morał ma może mało oryginalny, lecz za to fantastycznie zostaje on podany.

Drugi pełnometrażowy film Jensa Liena chwilami ociera się wręcz o wielkość, jednak reżyserowi zabrakło nieco doświadczenia i wyczucia, by uchwycić tę delikatną nić arcydzieła. Ostateczne dzieło momentami jest nieco zbyt rozwlekłe, co odczuwa się najwyraźniej pod sam koniec filmu. Pragnienie domknięcia historii nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Tu spokojnie Lien mógł obraz zakończyć wcześniej darując sobie końcową sekwencję, która osłabia jedynie wymowę wcześniejszych scen. Jest to jednak tylko niewielka niedogodność, która nie zmienia faktu, iż "Kłopotliwy człowiek" to pierwszorzędna, surrealistyczna i miejscami nieco makabryczna komedia.

Warto obejrzeć.
Marcin Pietrzyk (Filmweb)"

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 17:03

Fritt vilt (Hotel zła)

reż. Roar Uthaug

Najbardziej podobał mi się klimat, krajobrazy i zdjęcia. Fabuła interesująca i trzyma w napięciu.
Szczerze mówiąc nie spodziewałam się po Norwegach tak dobrego horroru.

Bohaterami filmu jest grupa pięciu młodych ludzi, którzy wybierają sie w góry na zimowe szleństwo. Jedno z nich ulega wypadkowi, a ponieważ są odcięci od świata (brak kontaktu telefonicznego, żywej duszy oprócz nich itp) zatrzymują się na noc w opuszczonych górskim hotelu. Cały horror rozegra się właśnie tutaj...

Fritt vilt II (Hotel zła II)

reż. Mats Stenberg

Całkiem sprawnie pociągnięta kontunuacja Fritt Vilt. Nie bedę rozpisywała się na temat fabuły bo Ci, którzy nie widzieli pierwszej części poznaliby jej zakończenie ;) Moim zdaniem warto zobaczyć...

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 19:04

Villmark

reż. Pål Øie

Oryginalny scenariusz, wspaniałe zdjęcia, klimat i jeszcze raz klimat.

Gunnar stoi na czele projektu telewizyjnego "Real TV". Wraz z kilkoma członkami ekipy postanawiają wybrać się do domku w lesie aby przygotować się do programu. Obowiązują twarde zasady, między innymi zakaz używania telefonów (zostają one zebrane przez Gunnara), zakaz palenia papierosów i picia alkoholu. Zajęcia z przetrwania nie specjalnie interesują towarzystwo, a Gunnar zaczyna zachowywać się dziwnie. W mrocznym lesie jest jednak ktoś jeszcze...?!

Awatar użytkownika
Livia
Boska Cesarzowa
Kontaktowanie:

Postautor: Livia » 18.01.10, 21:31

Anihil... czy ty obejrzalas te wszystkie filmy :blink:

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 22:11

no przecież gdybym nie widziała to bym nie opisywała ;)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 18.01.10, 22:20

Rovdyr (Manhunt - Polowanie)

Film inspirowany "Teksańską masakrą..." - wiedziałam, że nie będzie dobrze (przynajmniej dla mnie bo nie jestem fanem tego typu obrazów tj hektolitry krwi, ręka i mózg na ścianie, facet z siekierą itp) ;)
Mimo wszystko zdecydowałam się bo lubię skandynawskie filmy i chciałam zobaczyć jak taka sieczka wyjdzie Norwegom?! Niestety to nie był dobry wybór (jak dla mnie podkreślam, bo być może komuś się taki film spodoba - dlatego zwracam uwagę na tą pozycję :D).

Typowy survival horror - całkiem świeży bo sprzed dwóch lat.
Tak więc jest standard - grupa młodych ludzi i polowanie, gdzie zwierzyną są właśnie oni :P

Awatar użytkownika
Livia
Boska Cesarzowa
Kontaktowanie:

Postautor: Livia » 18.01.10, 22:33

ło matko... kiedyś ty z tyloma 'gniotami' zdąrzyła ;)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 19.01.10, 08:43

...a który film konkretnie uważasz za "gniot"? Ja jedynie mogłabym tak nazwać ostatnią pozycję (chociaż w mej łaskawej ocenie wyrok brzmiałby raczej "poniżej oczekiwań" albo "słabo" ;) )

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 19.01.10, 08:57

No to dzisiaj skoncentruję się na duńskich produkcjach, których obejrzałam najwięcej ;)

Adams æbler (Jabłka Adama)

reż. Anders Thomas Jensen

To jeden z moich ulubionych filmów ogólnie. Wspaniała czarna komedia i przejmujący dramat w jednym.
Genialna gra aktorska, świetne zdjęcia, wyraziste postacie, rewelacyjne dialogi - to wszystko złożyło się na bezapelacyjny sukces tego obrazu.

Tytułowy Adam jest neofaszystą, który w ramach resocjalizacji po odbyciu kary więziennej trafia do maleńkiego kościoła pod opiekę miejscowego pastora - Ivana. Pastor zajmuje sie także innymi "dziwnymi" przypadkami - uzależnionym od alkoholu Gunnarem, Khalidem napadającym na stacje benzynowe, a takze Sarah, która spodziewa się dziecka. Ivan proponuje Adamowi aby wyznaczył sobie jakiś cel. Jako główny cel wyznacza sobie upieczenie ciasta z jabłek rosnących na przykościelnym drzewie. Pastor postanawia oddać Adamowi ową jabłonkę pod opiekę. Kolejne wydarzenia wystawią na próbę nie tylko pastora, Gunnara, Khalida i Sarah ale przede wszystkim Adama...

Ten film koniecznie trzeba zobaczyć!!!

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 19.01.10, 18:02

Kollegiet (Room 205)

reż. Martin Barnewitz

Po tym filmie bałam się spojrzeć w lustro, a wręcz miałam ochotę je wszystkie wywalić ;)
Ma klimat - to pewne ale nie każdemu się spodoba. Dla fanów "ghost story" zdecydowanie tak!

Krótki opis z Filmweb:

"Chcąc zacząć nowe życie, Katrine przenosi się do prowincjalnego akademika w Kopenhadze, gdzie rozpoczyna studia. Nie wszyscy, niestety, są jej przychylni. Sanne i jej ekipa próbuje styranizować Katrine, strasząc ją m. in. starą legendą o duchu dawnej rezydentki, uwięzionym w lustrze. Opowieści wkrótce okazują się być prawdziwe, a duch zgwałconej i zamordowanej przed lustrem dziewczyny poszukuje krwawej zemsty... "

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 19.01.10, 18:07

Vikaren (The Substitute)

reż. Ole Bornedal

Vikaren to interesujący thriller sf. Świetna gra aktorska i intrygująca fabuła.

"Do klasy VI B przychodzi na zastępstwo nowa nauczycielka. Jest bardzo ambitna i przygotowuje klasę do udziału w międzynarodowym konkursie szkolnym w Paryżu. Ale nowa nauczycielka nie jest taka, jak inne. Ma przenikliwe spojrzenie, umie czytać w myślach uczniów, a kiedy jest z nimi sama, wydaje się być wcieleniem zła. Dzieci skarżą się rodzicom, ale zastępczyni udaje się przekonać dorosłych, że dzieci mają wybujałą wyobraźnię, grają za dużo w gry komputerowe, oglądają zbyt wiele chorych filmów science fiction i dlatego wymyśliły sobie, że ich nauczycielka jest "obcym" z kosmosu"

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 20.01.10, 18:24

Antychryst

reż. Lars von Trier

Ciężki dramat psychologiczny z elementami pornografii. Genialne zdjęcia, graz aktorska i wspaniała muzyka. Obraz ten na długo zapada w pamięć, a analiza przedstawionych sytuacji trwa długo po obejrzeniu. Jest to bez wątpienia kontrowersyjny film.
Warto sięgnąć po tę pozycję...

Film otwiera scena miłosnego uniesienia w wykonaniu pary małżonków, podczas której dochodzi do traumatycznego w skutkach wydarzenia. Scena ta do końca filmu będzie nam towarzyszyła jako wyrzut sumienia.

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 01.02.10, 13:53

Anihilator pisze:Låt den rätte komma in (POZWÓL MI WEJŚĆ)

reż. Tomas Alfredson

Obrazek

Zdobywca między innymi Satura na zeszłorocznej gali Akademii Science Fiction, Fantasy i Horroru w kategorii "najlepszy film zagraniczny", a także uznany za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2008 roku przez Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.

Film jest swoistym "teatrem" dwójki młodych ludzi - spokojnego i wrażliwego chłopca o imieniu Oskar, którego prześladują szkolni koledzy, a także interesujacej młodej damy - Eli, która wyróżnia się nieprzeciętną w Szwecji urodą (ciemne loki i blada cera). Eli jest nietuzinkową postacią, która wychodzi na dwór jedynie nocą i nie marznie na zimnie. Losy tej dwójki splatają się na blokowym podwórku. Wkrótce Oskar pozna przerażającą prawdę o swojej przyjaciółce...

Nie jest to typowy horror, a raczej dramat z jego elementami. Ciewawy film i godny polecenia.

:halohalo: Ale Kino! 18 lutego 2010 roku (czwartek, godz. 20:10).

Awatar użytkownika
Livia
Boska Cesarzowa
Kontaktowanie:

Postautor: Livia » 01.02.10, 14:20

ok, przyjmuje do wiadomosci
obejrze

Awatar użytkownika
Otol
Weteran

Postautor: Otol » 01.02.10, 14:24

Po Antychryście nie mogłem dojść do siebie przez parę dni, więc wrażliwszym zdecydowanie
nie polecam, sam nie jestem wrażliwy, jestem wręcz stone cold sober... :)
Granice Twojego języka są granicami Twojego świata!
Trade winds find Galleons lost in the sea
I know where treasure is waiting for me
Silver and gold in the mountains of Spain
I have to see you again and again
Take me, Spanish Caravan
Yes, I know you can

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Re: KINO SKANDYNAWSKIE

Postautor: Anihilator » 13.03.10, 23:37

Tuż po weselu (Efter brylluppet / After the Wedding) - Dania

Jacob (Mads Mikkelsen) mieszka w Indiach gdzie opiekuje się sierotami w tamtejszej placówce. Brakuje pieniędzy na wszystko - jedzenie, leki, przybory szkolne i inne potrzebne do życia rzeczy. Pod swoimi skrzydłami ma między innymi Promoda, który za kilka dni skończy 8 lat. Musi wyjechać do Danii aby zorganizować środki pieniężne na utrzymanie sierocińca. Obiecuje chłopcu, że wróci do niego za tydzień - w dniu jego urodzin.
Na miejscu otrzymuje luksusowy apartament przygotowany dla niego przez Jorgena - duńskiego biznesmena, który oferuje mi pomoc w jego projekcie. W ramach intersów Jorgen zaprasza Jacoba na wesele swojej córki. To właśnie ta impreza, a raczej to co nastąpi tuż po niej - odmieni na zawsze życie Jacoba i nie tylko...

Wspaniały dramat poruszający istotne problemy życia codziennego. Doskonałe zdjęcia i wspaniała muzyka. Jestem zachwycona i polecam. 9/10

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 15.03.10, 20:17

Exit - Szwecja 2006 r

Całkiem udany thriller trzymający w napięciu. ma słabsze momenty ale ogólnie dobrze się ogląda - Mads Mikkelsen jak zwykle daje radę :) 7/10

"By się dorobić w biznesie, pamiętaj o jednym. Nie ma miejsca na szczęście.

Negocjacje to gra. Musisz znać przeciwnika. Inaczej wszystko stracisz.

By odnieść sukces musisz nienawidzić przegrywać. Zasady etyki można jednak naginać. Nasz partner, zrobił to o jeden raz za dużo. Nie mogliśmy tego tolerować.

Thomas jest człowiekiem, który ma wszystko: rodzinę, pozycję, pieniądze. Kiedy jego firma jest bliska podpisania najbardziej lukratywnego kontraktu w dziejach, jego życie zmienia się nie do poznania. Zostaję wciągnięty w brutalną rozgrywkę, z której może nie znaleźć wyjścia.

„Exit” to pasjonujący thriller rozgrywający się w świecie elity biznesu, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i tempa. W roli głównej wystąpił Mads Mikkelsen, znany z takich filmów jak „Casino Royale –James Bond 007”, „Król Arthur” czy „Jabłka Adama”."

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 12.04.10, 14:33

Skjult (Ukryty) – Norwegia 2009 r.

thriller

Film otwiera scena, w której mały chłopiec (Peter) załatwia swoją potrzebę fizjologiczną na skraju lasu. Rodzice czekają cierpliwie w samochodzie. Jednak inny chłopiec (Kai Koss) wybiega oszołomiony z lasu prosto na ulicę. Tir, który akurat przejeżdża próbuje ominąć KK i rozjeżdża zaparkowany na poboczu samochód rodziców Petera. Na oczach zszokowanych chłopców giną obydwoje rodzice Petera.
Po wielu latach do miasteczka powraca Kai. Ma zorganizować pogrzeb swojej znienawidzonej matki, od której wiele lat wcześniej uciekł. Odziedziczył po niej dom w środku lasu przy pięknym wodospadzie. Wszystkie koszmary z dzieciństwa powracają w momencie przekroczenia progu domu...

Bardzo dobra gra aktorska, cudowne norweskie krajobrazy, scenariusz intrygujący – wciągający, trzymający w napięciu. Akcja rozkręca się stopniowo, a my odkrywamy kolejne straszne tajemnice dotyczące Kaia. Film klimatyczny i wart uwagi. 7/10

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 17.04.10, 09:55

Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Män som hatar kvinnor) - Szwecja/Dania 2009 r.

Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) jest dziennikarzem, który zostaje skazany w procesie o zniesławienie. Pracuje dla znanej gazety Millennium ale po ogłoszeniu wyroku wszyscy jego współpracownicy są zgodni, że powinien na jakiś czas zniknąć z życia gazety. Otrzymuje jednak zlecenie od Henrika Vangera - bogatego starszego człowieka. Jego zadaniem ma być rozwiązanie zagadki sprzed 40 lat kiedy to zaginęła ukochana bratanica Henrika - Henryka.
Przypadkiem trafia na trop innych okrutnych morderstw powiązanych ze sobą i z rodziną Vangerów, a w rozwikłaniu wszystkich tajemnic pomaga Mikaelowi Lisbeth Salander - charyzmatyczna dziewczyna o dość oryginalnej osobowości.

Genialny film trzymający w napięciu z wieloma intrygującymi wątkami. Liczne zwroty akcji zmuszają widza do myślenia, a gra aktorska wspaniała - zwłaszcza znany Michael Nyqvist jak zwykle rewelacyjny oraz młodziutka Noomi Rapace :ok:
Klimat, zdjęcia, muzyka - wszystko na plus.
To pierwsza cześć trylogii i z niecierpliwością czekam na kolejne!!! 9/10

Awatar użytkownika
Livia
Boska Cesarzowa
Kontaktowanie:

Postautor: Livia » 17.04.10, 16:03

u nas juz byly wszystkie 3 w kinie teraz idzie w tivi w wersji bardziej szczegolowej

jak nie przepadam za szwedzkim kinem, tak ta ekranizacja bardzo im sie udala
pisalam relacje w na co do kina

USA chce wykupic prawa do nagrania we wlasnej wersji ;)
i znowu spieprza dzielo jak bylo w przypadku francuzkiej wersji Nikita

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 17.04.10, 22:46

Millennium: Dziewczyna, która igrała z ogniem (Flickan som lekte med elden, Millennium part 2) - Szwecja 2009 r.

Lisbeth Salander prowadzi beztroskie życie latając po swiecie. jej ostatnim pobytem są Karaiby. Jednak postanawia powrócić do kraju aby zamknąć niedokończone sprawy m.in. "rozmówic" się ze swoim znienawidzonym kuratorem. W tym samym czasie Mikael Blomkvist i klika z Millennium zatrudniają młodego dziennikarza Daga, który ma świetny materiał obnażający przestępczość zorganizowaną oraz handel żywym towarem. Jego dziewczyna ma bronić dyplomu także zajmując się tym tematem. Niestety oboje zostają w brutalny sposób zamordowani, podobnie jak kurator Lisbeth. Podejrzenie pada na Salander...

Początek dość senny. Fabuła jednak nabiera tempa i stopniowo mocno się rozkręca. Aktorstwo na najwyższym poziomie i ogólnie bardzo dobry film ale brakuje mu trochę do pierwszej części trylogii dlatego 8/10 :)

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 17.04.10, 22:49

Livia pisze:u nas juz byly wszystkie 3 w kinie teraz idzie w tivi w wersji bardziej szczegolowej

jak nie przepadam za szwedzkim kinem, tak ta ekranizacja bardzo im sie udala
pisalam relacje w na co do kina

USA chce wykupic prawa do nagrania we wlasnej wersji ;)
i znowu spieprza dzielo jak bylo w przypadku francuzkiej wersji Nikita

Niestety Amerykanom już dawno skończyły się pomysły i ciągle przerabiają europejskie i azjatyckie hity - niestety z miernym skutkiem w przeważającej większości...

Awatar użytkownika
Anihilator
globe-trotter

Postautor: Anihilator » 20.04.10, 06:39

Millennium 3: Zamek z piasku, który runął (Luftslottet som sprängdes) - Szwecja 2009 r.

Kontynuacja wątków z drugiej części, a zarazem ostatnia część trylogii Millennium.
Świetnie poprowadzona akcja, bardzo naturalne aktorstwo – wręcz mistrzowskie, stały charakterystyczny dla wszystkich części motyw muzyczny i bardzo dobre zakończenie. Podobał mi się bardzo. 9/10

Wróć do „Kino i TV”