Knajpa Polityczna

Dziurawy Kocioł - czynny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Miejsce spotkań czarodziejów, nie tylko spod znaku Harry'ego Pottera.

Moderatorzy: Minerwa, Adam Widur, Calluna

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Re: Knajpa Polityczna

Postautor: Arthur Weasley » 25.10.07, 08:37

IRYT @ Dzisiaj, 09:05 pisze:Jeśli chodzi o "podkupywanie" posłów innych partii, to jako wyborca Platformy oświadczam, że jestem tym głęboko zniesmaczony.
Ja zaś jako wyborca PiS oświadczam, że w ogóle głęboko mnie zniesmacza taka praktyka, wiem jednak, że ona jest wpisana w logikę ustroju parlamentarno-gabinetowego, niestety zresztą.
Natomiast zniesmaczało mnie podwójnie, bo spokojnie można się było bez tego obejść, demonizowanie strony przeciwnej przez aktywistów i sympatyków obu stron. I przez Kaczyńskiego, i przez Tuska. I przez Rydzyka, i przez Pieronka.
Skutek był taki, że na kilka dni przed wyborami przedsiębiorca, lat 38, z Warszawy, o wykształceniu wyższym, powiedział mi:
- No nie ma na kogo głosować. Zastanawiam się, czy nie na PSL.
Jeśli to oczywiście prawda.
Bardzo bym się zdziwił, gdyby nie była. Niestety.
I nie ma to związku z tym, że akurat tym razem padło na PO.
- nie sposób przepytać całej populacji, więc przepytuje się tzw. "próbkę reprezentatywną" i tu pojawia się pierwszy problem ustalenia owej próbki. Powinna ona zawierać procentowo tyle samo mężczyzn i kobiet co cała populacja, powinna mieć taką samą krzywą wieku, wykształcenia, dochodów, tak samo być rozbita ze względu na miejsca zamieszkania etc... etc... etc.... Samo wybranie takichj osób jest nietrywialne (pomijając wszystko inne, skąd ośrodki sondażowe miałyby mieć dostęp do informacji o dochodach? Mam nadzieję że nie mają!).
Wybierają losowo, np. z PESELu. Jeżeli weźmiemy wszystkich dorosłych obywateli, którzy mają dzienną datę urodzenia 23, a PESEL kończy im się na 111, to otrzymamy 1000 osób kompletnie przypadkowych, całkiem niezłą fotografię społeczeństwa.
I o ile jest możliwe, że np. nie będzie tam żadnego metodysty, za to zaplącze się dwóch księży zamiast jednego, o tyle prawosławnych może być nie 15, a 13 albo 17, ale raczej nie 7 i nie 23.
Jeśli "próbka" liczy sobie 1000 osób (a widziałem takie sondaże) to ja bardzo przepraszam.
To jest podobnież standard. Można się przy tym znacznie pomylić co do poparć liczonych w promilach, ale raczej nie w dziesiątkach procent.
- Po trzecie, ludzie mogą łgać i korzystają z tej możliwości.
A to prawda. Zwłaszcza jeśli np. pytania zadaje osoba młoda (a ankieterzy na ogół są młodzi) odziana w t-shirt z napisem "Zatrzymać kaczyzm".
No i jeszcze jeden szczegół - sposób formułowania pytań. Nie ma zwyczaju publikować sondaży z podaniem dosłownego brzmienia pytań. A wielka szkoda.
Ginny @ Wczoraj, 19:05 pisze:A rzeczy bieżących - PO i PSL stworzyły "koalicję w kwadrans". Pawlak premierem być nie chce, wbrew Waszym obawom. Marszałkiem sejmu będzie Komorowski. Rekord kraju chyba.
W świetle tych doniesień to albo jakieś zupełnie nowe znaczenie słowa "kwadrans", albo zwrotu "stworzyć koalicję".
Z góry było wiadomo, że tak będzie. Przyczynę bardzo trafnie opisuje "Dziennik":
Żeby zrealizować swoją obietnicę "cudu gospodarczego", PO musi przekonać ludowców do swoich pomysłów radykalnych reform i mieć pełną kontrolę nad resortami gospodarczymi.
Już to widzę.
A kto prowadzi te negocjacje?
To nie pierwsze negocjacje koalicyjne w karierze Schetyny. Był jednym z negocjatorów warunków koalicji z PiS przed dwoma laty.
Grunt to postawić na doświadczenie...
Znam tylko jeden naród na tyle głupi, że pozwolil sobie wmówić, iż jego historia to jedna wielka klęska, nieudacznictwo i wstyd.
(Rafał A. Ziemkiewicz, Cudzego nie znacie)

IRYT

Postautor: IRYT » 25.10.07, 09:30

Arthur Weasley @ Dzisiaj, 09:37 pisze:Wybierają losowo, np. z PESELu. Jeżeli weźmiemy wszystkich dorosłych obywateli, którzy mają dzienną datę urodzenia 23, a PESEL kończy im się na 111, to otrzymamy 1000 osób kompletnie przypadkowych,

Tu zgoda, kompletnie przypadkowych

całkiem niezłą fotografię społeczeństwa.

A tu niekoniecznie. Znaczy, z jakimś tam prawdopodobieństwem (które jest do policzenia) owa "fotografia" nie będzie odbiegać od stanu faktycznego o więcej niż. Ale ok, jestem w stanie zaakceptować, że owo prawdopodobieństwo jest w miarę przyzwoite. Z tym że cały czas mówimy o prawdopodobieństwie, o czym na ogół się zapomina.
No i zakładamy, że rozkład PESELI jest równomierny.

Można się przy tym znacznie pomylić co do poparć liczonych w promilach, ale raczej nie w dziesiątkach procent.

W dziesiątkach nie, w pojedynczych owszem. A dziesiątki to się biorą właśnie z tego że ludzie kłamią. Oraz z tego, że są niezdecydowani - nie w tym sensie, że wybierają odpowiedź "nie wiem", tylko że zmienia im się cztery razy dziennie i gdyby ich trzy razy przepytać, to za każdym razem odpowiedź byłaby inna.

No i jeszcze jeden szczegół - sposób formułowania pytań. Nie ma zwyczaju publikować sondaży z podaniem dosłownego brzmienia pytań. A wielka szkoda.

A owszem. Zwłaszcza że gdzieś czytałem, że wyniki sondaży są mocno inne, jeśli obok partii podane jest nazwisko lidera, a inne, jeśli są tylko gołe nazwy. A teraz pytanie dla znających się, która metoda bardziej odzwierciedla to, co dzieje się w czasie wyborów? Bo pamiętajmy, że przy listach mamy nazwiska, ale nie zawsze (na ogół nie) są to nazwiska z pierwszych stron gazet, które cokolwiek komukolwiek mówią.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 25.10.07, 10:11

IRYT @ Dzisiaj, 10:30 pisze:gdzieś czytałem, że wyniki sondaży są mocno inne, jeśli obok partii podane jest nazwisko lidera, a inne, jeśli są tylko gołe nazwy.
Zwłaszcza jeśli w wyborach startuje jedna partia mało w danym momencie znana, która nazywa się Elpeer, i druga, której liderem jest Lepper.
Znam tylko jeden naród na tyle głupi, że pozwolil sobie wmówić, iż jego historia to jedna wielka klęska, nieudacznictwo i wstyd.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 25.10.07, 11:55

Ech, żarty na bok, mosterdzieju, faktycznie, warto byłoby się dowiedzieć, co mói na ten temat teoria - może Ginnusia coś powie?
tajemniczej podaję dłoń, wisła
zmienna i wieczna - obie patrzą na siebie
Tajemniczej podaję serce, warszawa
zabrała sobie już kawałek tajemnicza

chce całość więc daję co mam.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 25.10.07, 15:20

Ależ ja nie żartuję, mocium panie. W pierwszej kampani, w której startował LPR, sporo osób mniemało, że to partia LePpeRa.

Awatar użytkownika
Minerwa
Weteran
Kontaktowanie:

Postautor: Minerwa » 25.10.07, 15:23

IRYT @ 25 Paź 2007, 10:30 pisze:
Arthur Weasley @ Dzisiaj, 09:37 pisze:Wybierają losowo, np. z PESELu. Jeżeli weźmiemy wszystkich dorosłych obywateli, którzy mają dzienną datę urodzenia 23, a PESEL kończy im się na 111, to otrzymamy 1000 osób kompletnie przypadkowych,
Tu zgoda, kompletnie przypadkowych
całkiem niezłą fotografię społeczeństwa.

A tu niekoniecznie.
No właśnie. Jak wiemy z dobrze poinformowanych źródeł, elektorat radiomaryjny jest tak stary, że PESEL ma zapisany cyframi rzymskimi, i ich by taka próba nie objęła.

Awatar użytkownika
Godryk
Cieć

Postautor: Godryk » 25.10.07, 15:53

Arthur Weasley @ 25.10.07, 09:37 pisze:Wybierają losowo, np. z PESELu. Jeżeli weźmiemy wszystkich dorosłych obywateli, którzy mają dzienną datę urodzenia 23, a PESEL kończy im się na 111, to otrzymamy 1000 osób kompletnie przypadkowych

Nie. Pierwsze sześć cyfr to data urodzenia, ostatnia to cyfra kontrolna. To, co pomiędzy nimi, określa się obecnie jako "numer serii", przy czym numery z parzystą ostatnia cyfrą otrzymują kobiety, a nieparzystą - mężczyźni. Niemniej, numery te przynajmniej KIEDYŚ miały znaczenie, mianowicie był to identyfikator jednostki, która dany numer nadawała (tak mi to w 1989 roku wyjaśnił znajomy rodziców, wówczas pracujący jako Kierownik Wydziału Społeczno-Administracyjnego Urzędu Miasta - więc pewnie wiedział, co mówi). Każdy odpowiedzialny za nadawanie PESEL urząd gminy miał swoją pulę (obecnie, w dobie komputeryzacji, można by niby nadawać te numerki kolejno, tylko że nadal istnieje w Polsce sześć gmin, które bazę PESEL mają w papierowych kartotekach - podejrzewam, że system nadawania nie uległ w nich zmianie).

Dlatego końcówka 111 oznaczałaby WYŁĄCZNIE mężczyzn, z których większość w chwili nadawania numeru PESEL zamieszkiwała w konkretnej gminie. To nie jest losowa próbka.
.
W dodatku co kilka miesięcy Crowley wybierał roślinę rosnącą zbyt powoli albo ulegającą więdnięciu liści czy brązowieniu, albo też po prostu nie wyglądającą tak dobrze jak inne i obnosił ją wśród pozostałych.
— Pożegnajcie się z waszym przyjacielem - mawiał. - Po prostu nie potrafił dać sobie rady...

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 25.10.07, 16:08

A tak z zupełnie innej beczki to trochę się martwię, że w Polsce gwałtownie wzrośnie bezrobocie. Cały czas słyszałem, że ludzie wcale nie dlatego wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i Irlandii, że tam można zarobić, tylko dlatego, że im źle w Polsce rządzonej przez PiS.
To jak teraz gremialnie wrócą, to co to będzie?

P.S.
Nie jestem pewien, czy miałem już okazję pogratulować mojemu Przedmówcy eleganckiego sposobu formułowania swoich poglądów w ogóle, a wyrażania stosunku do innej opcji politycznej w szczególności, czego znakomitym przykładem jest jego sig. Co też niniejszym czynię. To duża cnota - umieć się uczyć od wrogów (w tym przypadku od Radyja).

Awatar użytkownika
Ginny
Zaawansowany

Postautor: Ginny » 25.10.07, 19:52

Arthur Weasley @ 24 Paź 2007, 22:01 pisze:
Ginny @ Dzisiaj, 19:05 pisze:Marszałkiem sejmu będzie Komorowski. Rekord kraju chyba.
A ministrem sprawiedliwości polonistka. To też rekord.

Czytałam o tym jako o plocie bez potwierdzenia w rzeczywistości, Pitera ma się zająć walką z korupcją, do czego kompetencje ma jak mało kto. A skoro już o Piterze mowa - nie sądzisz, że równie mądre byłoby powoływanie inżyniera budownictwa na prezesa NBP?

Iryt - sondaże z reguły robione są na próbie +/- 1000-osobowej (i wtedy przy prawidłowo ustawionej próbie - o co, jak słusznie prawisz, trudno - błąd może wynosić ok. 3%). To jest ustalony od dawna kompromis między wiarygodnością a kosztami. Sondaż na 3000 osób to jest ewenement, podobno PiS robił kiedyś badania na 10 000, ale szczerze wątpię, bo koszta są duże, a dokładność badania zwiększa się nieznacznie.

Stąd w LiD przy układaniu list wyborczych były takie awantury o "jedynki".

Myślę, że spory o "jedynki" są wszędzie, gdzie nie ma jasno określonego lidera regionu, np. w warszawskim PiSie "jedynka" była oczywista (a "dwójka" wcale;)), a w LiDzie równie dobrze mógłby to być Kalisz.

Co do sondaży - jak wcześniej pisałam, naprawdę wiele zalezy od sposobu zadania pytania. I lista partii ze zdjęciami liderów krystalizuje poglądy respondentów (więc sondaże na jej podstawie są mniej "rzeczywiste", najcenniejsza jest bowiem odpowiedź spontaniczna - dlatego też lepiej nie dawać respondentowi ankiety do ręki, by się nie sugerował).
No i kwestia kłamania - na to wpływu nie ma ni ankieter, ni socjolog, który opracowuje wyniki. Były badania nad pytaniami o zarobki - udowodniły, że jeśli mężczyznę o zarobki pyta kobieta, podaje on kwotę o ok. 30% wyższą niż faktyczna. Można zatem się domyślić, że przy pytaniu o poglądy też takie kłamstwa bywają...
Nie istnieje nic, poza tym, co czujesz.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 25.10.07, 20:06

Ginny @ Dzisiaj, 20:52 pisze:Czytałam o tym jako o plocie bez potwierdzenia w rzeczywistości,
Potwierdzenie to ona miała. Tyle, że się z tego teraz oficjalnie wycofali.
Pitera ma się zająć walką z korupcją, do czego kompetencje ma jak mało kto.
Taaak. Zostawiamy CBA, czyli trzeba powołać jeszcze jedną służbę, bo ob. Pitera musi mieć robotę.
No, chyba że ma się nią zajmować w ramach komisji sejmowej, proszę bardzo. Z drugiej strony ma krótką pamięć, skoro nie pamięta - jak mówiła - konfliktów o takiej temperaturze jak ostatnio. Czyli w szczególności nie pamięta, jak organizacja, której aktywistą był w danym momencie jej osobiście mi znany syn, nawoływała do, drobiazg, zastrzelenia Kwaśniewskiego.
A skoro już o Piterze mowa - nie sądzisz, że równie mądre byłoby powoływanie inżyniera budownictwa na prezesa NBP?
Byłoby. I czy przez to, że ktoś miał taki pomysł, powołanie polonistki na ministra sprawiedliwości byłoby mądrzejsze?
Ginny @ Dzisiaj, 20:52 pisze:
Arthur Weasley @ 24 Paź 2007, 22:01 pisze:
Stąd w LiD przy układaniu list wyborczych były takie awantury o "jedynki".
Myślę, że spory o "jedynki" są wszędzie, gdzie nie ma jasno określonego lidera regionu, np. w warszawskim PiSie "jedynka" była oczywista (a "dwójka" wcale;)), a w LiDzie równie dobrze mógłby to być Kalisz.
A tak przy okazji, kto był? Bo nie zwróciłem uwagi.
W każdym razie w LiD problem polegał na tym, że to była koalicja. I to koalicja podmiotów, którym miało prawo być do siebie daleko.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 25.10.07, 21:20

Zdechł Kaczystan, niech żyje Polska!

Pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone to raz. Po drugie - czego ty wymagasz, Arturze?

A po trzecie, - z tym peselem musi byc jakis sposób aby uprzypadkowić próbkę - ktoś zna sie na generowaniu liczb losowych?

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 28.10.07, 17:41

Sposób się znajdzie, czemu nie (na przykład skoro przedostatnia cyfra koduje płeć, to trzeba wybrać po 500 mężczyzn i kobiet).
Ale ja nie o tym. Ostatnio "Wybiórcza" podała, że ambasador Izraela złożył protest przeciwko otwieraniu obrad senatu przez Bendera jako marszałka-seniora.
Bendera, dla jasności, nie cierpię i to za to właśnie, co miało być przyczyną protestu, mianowicie za bagatelizowanie losu Żydów w Oświęcimiu. Niemniej wkurzyłem się strasznie na Izraelitów, uważając, że mamy prawo narobić sobie obciachu i to jest nasza wewnętrzna sprawa.
Po czym okazuje się, że protestu nie było.

Awatar użytkownika
Ginny
Zaawansowany

Postautor: Ginny » 28.10.07, 18:13

Poza wszystkim, to Bender, niestety, otwierać obrady senatu MUSI, bo zgodnie z prawem otwiera je najstarszy senator i szlus (chyba żeby się dyplomatycznie rozchorował, ale tą nadzieją łudzić się nie należy). Co innego w sejmie, tam jest możliwość wyboru wśród najstarszych.
PS. A "jedynką" LiDu w Warszawie był Borowski.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 29.10.07, 15:08

Rzeczpospolita (przedwczoraj):
Najbardziej chyba radykalna zmiana to rezygnacja z budowy drogi S74 z Piotrkowa Trybunalskiego przez Kielce do Stalowej Woli. - Ta trasa nie ma ekonomicznego uzasadnienia - wyjaśnia Tadeusz Jarmuziewicz, poseł PO, jeden z kandydatów na ministra infrastruktury. W ścisłym gronie eksperckim podejrzewa się, że S74 zaplanowano tylko ze względów politycznych.
stąd

Gazeta Wyborcza, dodatek lokalny dla Kielc (dzisiaj):
Tekstem są oburzeni świętokrzyscy działacze Platformy Obywatelskiej. A poseł Tadeusz Jarmuziewicz w rozmowie z "Gazetą" zapewnia, że takich planów nie ma.
- Żadna z inwestycji nie zostanie zaniechana. Ten tekst, szczególnie jeśli chodzi zdanie o Gosiewie, jest po prostu nieuczciwy. Autorka napisała go sama z siebie. Budowa drogi S7 jest absolutnym priorytetem. Kielce potrzebują w największym stopniu skomunikowania z Krakowem i z Katowicami - mówi "Gazecie" poseł Tadeusz Jarmuziewicz.
stąd

Nie twierdzę, że pos. Jarmuziewicz kłamie, nie twierdzę też, że kłamie Rzeczpospolita. Każdy może myśleć, co chce.
I ja z tego prawa korzystam.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 30.10.07, 09:07

"Koalicji w kwadrans" ciąg dalszy.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 30.10.07, 13:27

No pięknie. Czyli jeśli chodzi o stadoin, to jest pasztet a la Bufet, zaś w kwestii koalicji jest jak zawsze, ale przecież jaki krzyk był, jeśli PiS z kimkolwiek cokolwiek negocjował. Kwadrans rozciągnął się do drugiego już tygodnia...

Ale, czekamy dalej.

Awatar użytkownika
Leszek
Zaawansowany

Postautor: Leszek » 30.10.07, 13:54

Krzyk był przede wszystkim w kwestii Z KIM negocjował PiS. To tak gwoli ścisłości.
Głupota nie boli, ale męczy bliźnich...

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 30.10.07, 14:02

Dwa lata temu długo trwały rozmowy z Platformą i też były pretensje.
A co do stadionu, to, przepraszam bardzo, co robił przez ostatnie pół roku Platfiormiany cienister (to taki anagram od cień-minister) sportu? Co robiła pani prezydent? Czego takiego nie wiedziała, a teraz wie i ma, proszę bardzo, pięć nowych pomysłów?

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 30.10.07, 14:58

Wybacz, ale moja głosująca na PO matka klnie w żywy kamień, albowiem swoim głosem do władzy wyniosła panów z PSL znanych jej na co dzień z pracy w biurze poselskim. Bardzo śmieje się w wypowiedzi np. posła Malinowskiego na temat równouprawnienia kobiet, wspominając jak poniżał swoje wspólpracownice.
Zdaje się, że nowo-zbudowany wizerunek PSL z realiami boleśnie bliskimi samoobronie nie ma wiele wspólnego. A właśnie realni PSLowcy żrą się teraz o stołki w kwadransowej koalicji. Nie malowani. Nie taki piękny Pawlak jak go media malują.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 30.10.07, 16:03

Leszkowi i Ginny gratulujemy perspektyw rozwoju Wschodu.
Ja powinienem być nawet zadowolony, im mniej się dzieje w okolicach Króliczych Mogił, tym dla mnie lepiej, a do Krakowa i tak jeżdżę bocznymi drogami...

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 30.10.07, 16:19

Jeśli szczery mam być, to nie wiem czemu gratulujemy Leszkowi i Ginny? Co to oni, plany PO budowy dotyczące ustalali? Osobiście i własnoręcznie, czy jak? Ja im nie gratuluję, prosze tylko żęby sobie na mapkę spojrzeli.

A co do planów, to jak porównać z mapą wyborczą, wyraźnie widać, komu teraz PO będzie w pióro robić. Dość dokładnie się pokrywa mapa z tymi okoplicami, które na PO głosowały słabiej.

Więc jak widać, nie zależy na nich już nikomu.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 30.10.07, 22:11

Mnie z tej mapy wynika co innego. Tamto była mapa budowy infrastruktury dla Polski i Europy Środkowej. Nowa wersja przesuwa akcenty w stronę budowy infrastruktury dla wschodniego zaplecza Europy Zachodniej. A do tego to już Ściana Wschodnia jest całkiem niepotrzebna.
Z takich różnic priorytetów to już sobie inteligentni ludzie musieli zdawać sprawę.

Z innej beczki: Rospuda - reaktywacja...

Awatar użytkownika
Ginny
Zaawansowany

Postautor: Ginny » 30.10.07, 23:22

Jak rozumiem, Leszkowi i Ginny dlatego, że są z rzeczonej ściany wschodniej.
1. To, że głosowałam na PO, nie oznacza, że mnie ta partia zachwyca i popieram każde jej działanie. Niedoinwestowania ściany wschodniej, skąinąd ciągnącego się mniej więcej od króla Ćwieczka, popierać nie zamierzam.
2. Świta mi jednakowoż myśl, że mamy mieć za niespełna 5 lat u siebie Euro i budowa tych, a nie innych dróg ma służyć temu, by było jak dojechać do miast, w których mają odbywać się mecze.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 30.10.07, 23:47

Ginny @ Dzisiaj, 23:22 pisze:Jak rozumiem, Leszkowi i Ginny dlatego, że są z rzeczonej ściany wschodniej.
Oraz głosowali na partię, która tak właśnie traktuje ich rodzinne strony.
2. Świta mi jednakowoż myśl, że mamy mieć za niespełna 5 lat u siebie Euro i budowa tych, a nie innych dróg ma służyć temu, by było jak dojechać do miast, w których mają odbywać się mecze.
Po pierwsze, nie można podporządkowywać całego życia kraju Euro. Euro będzie, pobędzie i przejdzie. Miewaliśmy u siebie papieża, przemieszczały się dużo większe masy i nikt z tego powodu nie budował autostrad.
Po wtóre, bądźmy realistami. Ile osób przyjedzie na taki mecz? Sto tysięcy? Wielkie mi co. Na przeciętne Boże Narodzenie przyjeżdża do Warszawy (lub wyjeżdża i wraca) więcej.
Po trzecie, czy to z Krakowa ludzie nie jeżdżą do Warszawy? Albo z Warszawy przez Kraków do Zakopanego? Jeżdżą. Nie tylko jak jest Euro. Według planu "wielkiej budowy" Warszawie wystarczy połączenie od południa to które jest, Gierkostradą. Nie potrzeba nam - tak a propos Euro, choć nie tylko - połączeń Polski Centralnej i Północnej z Ukrainą. Za to połączeń w linii Rosja - Niemcy nigdy za wiele.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 31.10.07, 11:20

W dalszym ciągu uważam że przyganianie Ginny i Leszkowi jest na poziomie spotkanych przez nas np. na PHP zwolenników PO, którzy uważają że np. wykształcenie nie oznacza inteligencji, pod warunkiem że mówimy o głosujących na PiS - których oczywiście żadne z powyższych upominać nie musiało, podobnie jak pozostali uczestnicy tamtych forów. I uważam, że jako mod powinienem Cię Arturze upomnieć, że jednak te przytyki powoli budują się w wycieczkę osobistą,
Z takich różnic priorytetów to już sobie inteligentni ludzie musieli zdawać sprawę.

(A mnie się wydaje że inteligentni ludzie raczej nie wczytywali się w programy wybordcze, bo głosowali przeciw. I nawet, jeśli to może okazać się nieinteligentne. )

Jeszcze o budowaniu.
W tej chwili miasto zaproponowało pięć podwarszwskich lokalizacji, a Zabłocki podobno w TV przypomniał Zabłocki, że w Australii problemem okazałysię podmiejskie stadiony, bo mniej ludzi na nie przyjeżdżało...

A co do władzy PO i sprawiedliwości, nasi "niezależni" sędziowie już poczuli wiatr i obrócili tam skąd wieje:

13 Grudnia roku pamiętnego...

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 31.10.07, 11:46

No to sobie podstaw zamiast Ginny i Leszka dowolny elektorat Platformy pochodzący z tych terenów. A to, czy można czy nie można było przewidzieć - cóż, to oczywiście sprawa dyskusji.
Pięć lokalizacji, powiadasz? Dajcie mi mapę, a ja znajdę jeszcze 23. Im mniej dokładna mapa, tym łatwiej.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 31.10.07, 12:44

Arturze. To czy można było przewidzieć, też raczej uważam, że tak. Ale z drugiej strony można brak teog przewidzenia tłumaczyć pomrocznością jasną, czy czymkolwiek innym. Na razie może odsuńmy się od tak charakterystycznego dla zwolenników partyjności mieszania przeciwników z idiotami. Bo zwyczajnie mówiąc Arturze, co przystoi Sielskim, to tutaj nie przystoi. Kropka. Na przyszłość zakonotujcie sobie że odniesienia do inteligencji rozmówców mogą spaść bez ostrzeżenia - ktokolwiek by ich użył <patrzy wkoło ostrząc sobie nożyce>. i koniec rozmowy - wątpliwości na pm.

A wracając do pani Gronkiewicz - to jest przedwyborczy (samorządowo!) program PO dla Pragi, jaki przypomniał pan Sławek.K na PHP:

uznajemy za niezbędne wspieranie wszystkich inicjatyw zmierzających do rozwoju aktywności sportowej i rekreacyjnej.

Dlatego jeżeli wygramy wybory na Pradze Południe i w Warszawie:
- będziemy dążyli do budowy ogólnodostępnego dla mieszkańców Stadionu Narodowego w miejscu Stadionu X-lecia

ale, co tam, obiecanki...
I to konkretnie obiecanki Gronkiewczowej, bo przed wyborami samorządowymi.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 31.10.07, 12:58

Adam Widur @ Dzisiaj, 12:44 pisze:Arturze. To czy można było przewidzieć, też raczej uważam, że tak. Ale z drugiej strony można brak teog przewidzenia tłumaczyć pomrocznością jasną,
Można by, gdybyśmy rozpatrywali przypadek teoretyczny. Konkretnych zaś reprezentantów elektoratu Platformy to ja zbyt poważam, żeby ich podejrzewać o podejmowanie takich decyzji w stanie wskazującym na niedawny powrót z Filipin.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 31.10.07, 13:27

A, no chyba że tak. A poza tym, nawet w przypadku ogólnym już się nasłuchałem "statystycznych" przytyków do elektoratu PiS, oraz światłych uwag o wykształceniu niedającym inteligencji....

A kwiatek z aresztowaniem redkatorów z GP jest śliczny.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 31.10.07, 16:15

Że wykształcenie nie musi iść w parze z inteligencją, to akurat rzecz nienowa (i właśnie na określenie tego zjawiska powstało słowo "wykształciuch", które bynajmniej nie jest wynalazkiem Dorna). A to, że różne osoby - nie na tym przecież, Bogu dzięki, forum - ten truizm wykorzystały do obrażania innych osób, to zupełnie inna historia.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 28.11.07, 17:50

Proszę. Nowa praworządność.
Paskudny, wredny Ziobro chciał, żeby o skonfiskowaniu samochodu decydował sąd. Liberalny Ćwiąkalski chce, żeby o tym decydował prokurator.
Trzeba pozostawić większą swobodę prokuratorom.
Jak w tym tonie przemawiał Ziobro, już słyszałem krzyki o faszyzmie.
Oczywiście nic z tego nie wyjdzie, ten pomysł, podobnie jak abonament TV płacony razem z rachunkiem za prąd, wraca w pierwszym roku każdej kadencji Sejmu, ale bardzo ładnie widać, że slogany sobie, a konkrety sobie.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 30.11.07, 07:50

Uj, to znaczy że politycznie dysponowalny pan prokurator (przecież od czasów ZIobry wszyscy tam tacy, prawda?) będzie mógł ot - tak odebrać samochód - rozumiem, że jeśli nie sąd odbiera, to na nas będzie spoczywać zadanie udowodnienia żeśmy pijani nie byli (przypominam o niedawnej aferze panów policjantów którzy przekręcali alkomat dopóki któs w dętkę trzeźwy się nie uparł i nie udowodnił oszustwa... już widzę prokuratorów jak zacierają rąckzi, a przekrętoalkomatowców szczęśliwych, bo teraz i łapóweczki można się większej spodziewać. - wszak jeśli nie trzeba będzie nic udowadniać....)

A tak serio: nie podoba mi się Ćwiąkalski jako szef-od-prawa. Koniec kropka.

A dziś rowerzyści będą rozliczać HGW na trasie Masy Krytycznej.
Podejrzewam że będzie miło, na zasadzie - w sumie nic nie zostało zrobione, ale jesteście fajnie, przynajmniej o ile znam sympatie polityczne organizatorów. Obym się mylił.

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 06.12.07, 15:40

NIe ma obowiązku dotrzymania 100 dni spokoju, bo mnie niepokoi:

1. Bezsensowne, nic nie przynoszące, i niezmieniające stosunku do nas ustępstwa na rzecz Rosji, o to w dodatku dokładnie kiedy tam wyaresztowują opozycję z Kasparowem na czele. Naruszenie naszych interesów wpuszczaniem Gazpromu bez ograniczeń.
2. Awantura z Radkiem Sikorskim, poniżej krytyki. Tylko dlatego że Pałac Prezydencki nie chce dać sobą pomiatać, jest krytykowany. Minister bez kindersztuby - jest ok. I jest lepszy od Fotygi, tak? Wolne żarty.
3. Nominacje na wojewodów, nominacje w dyrektorów w ZUS - PiSowi "[rzejmowanie" zajęlo parę miesięcu i parę konkursów. Konkursów, trzystopniowych, na stanowiska, żeby wyłonić fachowców. PO wystarczył tydzień żeby namianować sobie politycznych politruków. w dodatku w dużej częsci (w ZUS) powiązanych z SLD.
4. Nominacje kadry z dawnych służb, szczególnie WSI, w MON.

a minął co - tydzień? dwa?

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 06.12.07, 16:05

5. Premier, który w sobotę z hukiem pukiem biciem w bębny leci do Brukseli LOT-em, a we wtorek potrzebuje rządowego samolotu, żeby się dostać na Śląsk.
Dziwnym trafem w dniu, w którym prezydent miał tymże samolotem lecieć na Słowację.

Bogdan
Wyga

Postautor: Bogdan » 06.12.07, 19:57

Mignęło mi gdzieś tłumaczenie, że nie było rejsowych lotów z Gdańska do Katowic.
A ja przeczytałem ciekawy artykuł na temat pani minister Kopacz i jej sukcesów jako dyrektora ZOZ-u w Szydłowcu. Sukcesy odnosiła na tej samej zasadzie, co Gierek w latach 70-tych: zostało po niej ponad trzy miliony złotych długów. Jak się w ten sam sposób weźmie za całą służbę zdrowia, to będzie ciekawie...
O drobiazgu w postaci cudownego przekwalifikowania jej męża z prokuratora na zastępcę dyrektora wyżej wymienionego ZOZ-u nie ma nawet co wspominać. Ot, facet chciał się sprawdzić...

EDIT (z dnia następnego):
A dzisiaj za to doszły wieści o kolejnym cudotwórcy - p. Zbigniewie Chlebowskim. Też trochę długów w gminie po sobie pozostawił.

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 08.12.07, 16:05

A tego porozumienia ponad podziałami to ja już nawet nie będę komentował.

Bogdan
Wyga

Postautor: Bogdan » 11.12.07, 01:56

Dzisiaj w trochę lżejszym tonie. Trochę, bo wyziera z tego niezbyt wesoły obraz:
Kopanie Patrycji Koteckiej. Jakoś mi umknęło, że przypuszczono aż taki atak na tę panią, chociaż zestaw atakujących standardowy. Nie będę mówić, kogo mi jeszcze w tym chórze brakuje, bo zaraz się odezwie...

Awatar użytkownika
Adam Widur
Praprzodek

Postautor: Adam Widur » 11.12.07, 12:29

Z innej nieco beczki:

Według specjalistów od promocji to zasługa prawdziwej rewolucji, jaka ostatnio dokonała się w wizerunku Polski.
Niezależnie od poglądów, w czasie rządów PiS zyskaliśmy na wyrazistości. Polska nie jest już szarym krajem, nie wiadomo skąd, jak Białoruś czy Zambia - uważa Mirosław Boruc. Wszyscy nas kojarzą, a polskie firmy mogą na tym zyskać.
stąd
I badanie robiły nie jakieś tam polskie instytuciki na partyjne zlecenia, tylko firma z odziałami w kiludziesięciu krajach... Ale facet od radykalnej opinii (Instytut Marki) może się okazać sponsorowany przez PiS, CBA i Fundusz Zapomogowy Kaczyńskich, zapewne.

Wybory przeszły, i takie rzeczy już można pisać... Okazuje się, że wizerunek... przeszedł rewolucję - i to dobrze dla Polski!

I mam wrażenie że jest w tym stwierdzeniu więcej prawdy niż w krzyku histerycznym Bartoszewskiego (który zaprawdę posiłkował się metodami tak sielskimi, że wstyd pisać) i nieustannym oskarżaniu Fotygi. A zobaczymy, jak skończy się nowy, lepszy kurs...

Wracając do mediów i Koteckiej: najwyraźniej za uczciwy uznalibyśmy taki "zrównoważony" program o polityce:
Scenariusz Skrócony programu "Obie strony"

Witam państwa... Znany reżyser, laureat wielu międzynarodowych nagród, wykładowca znanych światowych uczelni , autor poczytnych książek, wypowie się na temat rządów Kaczyńskich

Prelegent 1: Haniebne rządy, któych niesławny koniec.... (15 min)

A teraz Laureat polskiego nobla i znany, światowej sławy psycholog, sygnatariusz apelu w sprawie doktora S. , wypowie się ako ekspert na ten sam temat:

prelegent 2: oczywiście, charakteryzujący się fobiami, paranoją i wreszcie swoisytą schozofrenią rząd... (12 min wykład)

a teraz dla równowagi wypowie sie przedstawiciel elektoratu PiS:

(sceneria: budka z piwem, zaułek ciemny i straszny, podchodzimy z kamerą do jednego z siedzących na murku obywateli) prelegent 3: Bo ja rozumiecie szłem se po ulicy i wtedy ten anioł, tak anioł, on wyszedł z drzwi, tak nade mną, i powiedział, że Maryja i że wszyscy święci głosują na PiS.. (15 min)

pomysł takiego pastiszu podsunął w artykule w GP p. Jacek Kwieciński, oryginał dotyczył prezydenta Reagana.

Natomiast schemat jest ważny: mam wrażenie że upupianie PiS jest bardzo efektywne, zaś jesli po tym wszystkim komentarz wygłasza Szymon Majewski albo Kuba Wojewódzki, to szans na równowagę nie ma. A wszelkie próby zmian pociągną za sobą histerię: bo dziennikarz chce przechnąć w mediach swoją prawdę, i nie zgodzi się na naruzcenie innej, a z kolei wywalanie dziennikarzy to czystka, no chyba że zrobiłoby to PO, to byłoby wtedy tylko "odzyskanie mediów publicznych..."

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 12.12.07, 14:28

No i proszę. Nowy pomysł na Rospudę. Jak to jest, że jeden rząd ma prawo budowąć nad Rospudą i dostanie na to eurokasę, a drugi nie?

Awatar użytkownika
Arthur Weasley
Weteran

Postautor: Arthur Weasley » 19.12.07, 19:11

Nasz mąż opatrznościowy ma nowy genialny pomysł. Ostrzega przed zamachem stanu.
W zestawieniu z aktualnym pomysłem, żeby Wałęsę wziąć do Biura, do Najważniejszego, ciśnie się na usta cytat ze "Szwejka":
- Zgłupiał dziadyga do szczętu - mówili między sobą oficerowie. - Teraz to już na pewno dostanie się do Ministerstwa Wojny.

Wróć do „Dziurawy Kocioł - Knajpa 24h”