saluty rzymskie inaczej... (rzecz o poprawności politycznej)

Czyli miejsce dla SAMODZIELNIE myślących kobiet i mężczyzn oraz dziewcząt na dorobku. Tu można zobaczyć czy mężczyzna i kobieta różnią się od siebie. Wystąpić o azyl. Forum dla wszystkich - chcących porozmawiać w sielskiej atmosferze, o przyjemnościach i troskach dnia codziennego.

Moderatorzy: Ali, Adela, owczarnia

Awatar użytkownika
owczarnia
Dama Negocjowalnego Afektu
Kontaktowanie:

Re: saluty rzymskie inaczej... (rzecz o poprawności politycznej)

Postautor: owczarnia » 12.03.09, 19:31

slawek.k @ 12 Mar 2009, 18:29 pisze:
owczarnia @ 10.03.09, 15:33 pisze:Przepraszam, ale nie zdzierżę. Utożsamianie znaku Polski Walczącej li i jedynie z Powstaniem Warszawskim (obojętne, co się o tym powstaniu myśli), to grube przegięcie, żeby nie rzec: głupota. Ja nie wiem, może w Szczecinie nie uczą o Szarych Szeregach?... Bo w Gdyni akuratnie pomnik stoi, mieszkam niedaleko niego i co roku pierwszego września składa się tam kwiaty. Jest także tablica, a na niej opisane co i jak, więc w razie czego zapraszam, można sobie uzupełnić wiedzę.

Z drugiej strony trudno odmiawiać Warszawie pewnych praw do "kotwicy", skoro pojawiła się po raz piewszy właśnie w Warszawie, swoją droga niedługo rocznica, bo było to 20 marca 1942 roku, a jego autorką jest najprawdopodobniej Anna Smoleńska, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Inna sprawa, to ciekawe jest, że ten sam symbol wykorzystany przez kibiców dwóch różnych klubów piłkarskich jest tak różnie odbierany.

A czy ja w jakikolwiek sposób odmawiam Warszawie praw do kotwicy?... Nic z tych rzeczy. Wydaje mi się, że dość czytelnie się wyraziłam?...

Zapomniałeś też dodać, że Anna Smoleńska była... harcerką :).
All work and no play makes Jack a dull boy.

Awatar użytkownika
slawek.k
Wyga
Kontaktowanie:

Postautor: slawek.k » 13.03.09, 00:51

I zginęłą w Auschwitz.

Znak malowany był też przez harcerzy z Szarych Szeregów, głównie z organizacji "Wawer". To byl program tzw. "Małego sabotażu".
A najsławniejsze kotwice namalowano na Pomniku Lotnika. W Warszawie oczywiście. :D Pomnik stał wtedy na Pl. Unii Lubelskiej, na cokole pomnika po jednej stronie namalował kotwicę Jan Gut, a po drugiej stronie cokołu Jan Bytnar (Rudy), bohater "Kamieni na Szaniec".

Owca, o Szarych Szeregach to ja mogę długo. :)
---
Fotoblog - moim lewym okiem: http://dorsai.wordpress.com/

Awatar użytkownika
owczarnia
Dama Negocjowalnego Afektu
Kontaktowanie:

Postautor: owczarnia » 13.03.09, 02:10

No ja sobie wyobrażam (btw, zdjęcia tego pomnika widziałam, a jakże, a i Jan Bytnar wiem kim był, też się tym ciuteńkę interesuję) :).

Summa summarum, cel został osiągnięty - kotwica to nie tylko i nie przede wszystkim (!) symbol Powstania. To symbol podziemia, konspiracji, Małego Sabotażu - Polski Walczącej, po prostu (której Powstanie było oczywiście nierozerwalną częścią, ale tylko częścią). I o to mi chodziło :).
All work and no play makes Jack a dull boy.

Awatar użytkownika
peter
dżem :-)

Postautor: peter » 13.03.09, 09:39

że na chwilę odrobinę zmienię temat:
LINKA
ktoś coś widział, ktoś coś wie?
tak masz człowieku żyć, żeby się nie dać

Awatar użytkownika
Mia Wallace
Jej Eminencja Harpia :-)

Postautor: Mia Wallace » 13.03.09, 12:24

Film ma dziś premierę. Z recenzji, które czytałam, wynika, że to taka trochę komiksowa wersj Holocaustu, kiepski film z bardzo dobrą rolą Kaśki.

Kto pija,
temu mija.

Awatar użytkownika
slawek.k
Wyga
Kontaktowanie:

Postautor: slawek.k » 20.05.09, 19:03

No proszę:
Zagraniczni pomocnicy Hitlera

Nie byłoby holocaustu, gdyby nie... ludność krajów podbitych. Rozpoczęło się więc, jak przewidywałem wcześniej przerzucanie odpowiedzialności za II wojnę światową i holocaust. Tylko jak to jest, że wśród "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" na, bez mała 22 tys nagrodzonych, największą liczbę stanowią Polacy (ponad 6 tys. nazwisk), a Niemców na tej liście jest "aż" 460?
---
Fotoblog - moim lewym okiem: http://dorsai.wordpress.com/

Awatar użytkownika
peter
dżem :-)

Postautor: peter » 21.05.09, 14:54

TUTAJ jakby inny odbiór tego samego artykułu...
nie chce mi się szczezre mówiąc katować mojego (coraz słabszego) niemieckiego i czytać oryginału...
ale...
jak tak dalej pójdzie - uznam, że nikomu już nie wierzę i poświęcę te trzy dni na przeczytanie...
tak masz człowieku żyć, żeby się nie dać

Wróć do „Sielskie Poczęcie®”